Projekt badawczy

Projekt badawczy pt.

Społeczności lokalne - wokół problemów tożsamości zbiorowej
i pamięci zbiorowej


Jest to pierwszy projekt realizowany przez Laboratorium Analiz Społecznych i Marketingowych, pod kierownictwem dr Marcina Biernata.

Realizowany projekt badawczy składa się z trzech części:

1. Badania lokalnej pamięci zbiorowej - ten etap dobiega powoli do końca, właśnie zakończono prowadzenie wywiadów na próbie celowej. Podsumowaniem tej części jest artykuł przesłany do publikacji w ramach Konferencji "Pomiędzy pamięcią zbiorową a historią. Rekonstrukcje przeszłości w Europie Środkowo - Wschodniej" organizowanej przez Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące metodologii oraz kilka wniosków.

a. Metodologia

Problem badawczy został sformułowany w następując sposób: Jakie jest miejsce lokalnych obiektów sakralnych w lokalnej pamięci zbiorowej? W dalszej kolejności opracowano pytania badawcze, które brzmią: Które z obiektów sakralnych są najważniejsze w pamięci zbiorowej? Jaka jest historia i pamięć o tych obiektach? Jak przekazywana jest pamięć o tych miejscach? W jaki sposób te miejsca są upamiętniane? Jaka jest rola tych obiektów dla społeczności lokalnej i lokalnej tożsamości?

W tej części badań analizie poddano wywiady przeprowadzone w sierpniu i wrześniu bieżącego roku z ważnymi aktorami społecznymi w wieku powyżej 65 lat. Próba badawcza została wybrana tak, dotrzeć do osób, które mogą posiadać największą wiedzę oraz najdłuższą pamięć o miejscach sakralnych w wiosce. Próba miała więc charakter celowy i ekspercki, ponieważ wybrane osoby to członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rudzicy, lokalnego stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony i promocji tradycji i dorobku kulturalnego wioski.

Miejscem badań była wioska Rudzica, która znajdują się w gminie Jasienica w powiecie bielskim, a geograficznie i historycznie umiejscowić ją można na Śląsku Cieszyńskim. Wybór miejsca spowodowany był głównie obecnością kultu św. Wendelina.

b. Organizacja procesu badawczego i opis próby badawczej

Przeprowadzono dziesięć wywiadów pogłębionych z członkami Towarzystwa Miłośników Rudzicy powyżej 65 roku życia. Rozmowy trwały od piętnastu do sześćdziesięciu pięciu minut. W próbie znalazło się czterech mężczyzn oraz sześć kobiet. Doboru próby dokonano na podstawie przedstawionej listy członków Towarzystwa w wieku powyżej 65 lat. Nikt z wybranych osób nie odmówił przeprowadzenia wywiadu. Wszyscy respondenci chętnie rozmawiali na temat miejsc i obiektów sakralnych w Rudzicy

c. Wybrane wnioski z przeprowadzonych wywiadów

Najważniejsze miejsca według respondentów to kościół parafialny, kaplica św. Wendelina oraz kapliczki i krzyże przydrożne. Niektórzy wskazywali także na cmentarz. Kościół parafialny stawiany był przez respondentów na pierwszym miejscu, ale chętniej opowiadali na temat Doliny św. Wendelina i znajdującej się tam kaplicy św. Wendelina. Niektórzy wskazywali, iż jest ona nawet ważniejsza niż sam kościół parafialny.

Rozmówcy chętnie rozmawiali o początkach Doliny św. Wendelina i znajdującej się tam kaplicy wskazując na kilka możliwych historii. Odnosili się również do wspomnień dotyczących zwyczaju w Wielki Czwartek, który wśród lokalnych mieszkańców jest wciąż żywy. Chętnie wspominali również o legendach związanych z tym miejscem i nazwą Piekło funkcjonującą w świadomości mieszkańców jako nazwa tej dzielnicy.

Wszystkie powyższe informacje znalazły się w artykule przesłanym do publikacji. 
Proszę o nie kopiowanie moich słów, a w przypadku chęci cytowania lub innego wykorzystania informacji zawartych na tej stronie we własnych publikacjach proszę o wcześniejszy kontakt.


2. Badania tożsamości lokalnej - ten etap rozpocznie się wkrótce, tak więc już niedługo pojawią się nowe informacje. Obecnie trwają prace nad kwestionariuszem ankiety, a także doborem próby badawczej. 

3. Badania tożsamości lokalnej i pamięci zbiorowej przeprowadzone wśród młodych mieszkańców wsi. 
Ten etap rozpoczął się początkiem lutego 2016 roku i potrwa zapewne do końca tegoż miesiąca. W ramach tej części zorganizowano konkurs pt. Rudzica - tu mieszkam, uczę się, spędzam czas. Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum poproszeni zostali o przedstawienie miejscowości w formie rysunku, obrazu, fotografii lub wypracowania. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Konkurs organizowany jest wspólnie z Towarzystwem Miłośników Rudzicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze można dodawać również bez logowania się (anonimowy użytkownik).
Komentarze nie związane z tematem publikowanych postów będą usuwane.